Vítejte na klinice Gynmeda - Vašem gynekologickém centru

Karolina Skaroupkova

Languages: Czech, English, Spanish, Portuguese, Italian, French

+420 734 421 680
info@gynmeda.com

WhatsApp

Call us from Monday till Friday
8:00 AM TO 15:00

Laparoskopie, laparoskopická sterilizace

CENY OD 1600 EUR - Kompletní ceník zákroků najdete zde »

Laparoskopie je minimálně invazivní technika prováděná v celkové anestezii, s intubací, pomocí laparoskopu zavedeného přes břišní stěnu.

Dostupné termíny pro laparoskopii jsou obvykle do 4-8 týdnů. Zákroky se neprovádějí během menstruačního cyklu, špinění však není problém. Optimálního načasování lze dosáhnout pomocí jednofázové hormonální antikoncepce bez vynechání nebo přípravy gestagenem.

Po uvedení do celkové anestezie je břišní dutina naplněna plynem (CO2). Následně je přes břišní stěnu zaveden laparoskop (optický přístroj umožňující přehlédnout malou pánev a dutinu břišní). Laparoskopie je jednou z tzv. minimálně invazivních technik, které jsou dnes preferovány. Pooperační průběh je výrazně lépe snášen a doba rekonvalescence je také výrazně kratší. Celý operační výkon trvá přibližně 20-60 minut.

JAK ZAČÍT LÉČBU U NÁS?

  • 1. Kontaktujte našeho koordinátora, který vás provede celým procesem až k samotnému ošetření.
  • 2. Zašlete požadovanou dokumentaci.
  • 3. O datu a podrobnostech operace se dohodneme.
  • 4. Odcestujete do České republiky na operaci .

Laparoskopii provádíme vždy na našem pracovišti Surgal Clinic. Klikněte pro fotogalerii zde »

Podle rozsahu výkonu a náročnosti rozlišujeme laparoskopii operační a diagnostickou.

DIAGNOSTICKÁ LAPAROSKOPIE
Diagnostická laparoskopie se provádí za účelem jednoduché kontroly orgánů malé pánve (dělohy, vaječníků, vejcovodů) ke zjištění nálezů v dutině břišní (srůsty, cysty, vývojové vady dělohy, chronické bolesti atd.).

OPERAČNÍ LAPAROSKOPIE
Umožňuje odstranění nálezů zjištěných při diagnostické laparoskopii nebo ultrazvukem. Pokud je plánována laparoskopická operace (např. v případě operace vaječníku, odstranění cysty, rozrušení srůstů), je nutné provést další 2-3 malé kožní řezy k zavedení dalších chirurgických nástrojů do dutiny břišní.

Budete léčena jedním z následujících lékařů:



Kdy se provádí laparoskopie?

  • Při nálezu ovariální cysty nebo patologii vejcovodů
  • Při diagnostice a léčbě myomů
  • Při došetření abnormálního ultrazvukového nálezu
  • Při chronických bolestech podbříšku
  • Při neplodnosti - testy průchodnosti vejcovodů
  • Při mimoděložním těhotenství
  • Při kontrole po operacích na děloze
  • Při laparoskopické sterilizaci - tj. zábraně početí



TYPY LAPAROSKOPICKÝCH VÝKONŮ:

Illustrative image Laparoscopy
  • laparoskopická adnexektomie = odstranění jednoho nebo obou vaječníků
  • laparoskopická cystektomie, exstirpace cysty = odstranění cysty z vaječníku (vaječník zůstává zachován)
  • laparoskopická sterilizace = nevratné přerušení/odstranění vejcovodů a zamezení plodnosti, po zákroku není možno samovolně otěhotnět. Vaječník a jeho hormonální funkce zůstává zachovány včetně menstruace.
  • laparoskopická adhezyolýza = uvolnění, rozrušení srůstů v dutině břišní
  • laparoskopická salpingektomie = odstranění jednoho nebo obou vejcovodů (např. při mimoděložním těhotenství)

Laparoskopická sterilizace ženy

Provádí se přerušením nebo ostraněním vejcovodů (salpingectomie). Je to malý laparoskopický, minimálně invazivní operační výkon prováděný jako jednodenní péče s propuštěním druhý den ráno po výkonu. Během několika dnů je možný návrat ženy zpět do normálního života. Sterilizaci v ČR nově upravuje zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.

Jen pro upřesnění, vaječníky se nikdy neodstraňují, hormonálně proto zůstává vše jako před operací. Otěhotnění je pak možné jen metodami asistované reprodukce (IVF). Pojišťovny pak IVF ale nehradí !!

Před sterilizací na vlastní žádost je nutno splnit následující podmínky:

  • Minimální věk 21 let
  • Způsobilost k právním úkonům
  • Vlastnoručně podepsaná žádost
  • Poučení pacienta o provedení zákroku, jeho následcích, rizicích atd. Pacient poučení potvrdí podpisem
  • Následně běží 14denní lhůta na rozmyšlenou
  • Po 14 dnech žadatel udělí souhlas podpisem bezprostředně před zákrokem
  • Mít trvalý pobyt v některém ze státu EU

Jak naplánovat cestu?

Pokud jste u nás již byla na prohlídce a máte předoperační vyšetření, postačí přijet v den zákroku. V případě, že jste měla konzultaci pouze online nebo jste nepodstoupila předoperační vyšetření, bude nutné dostavit se den před zákrokem na naši kliniku Gynmeda na Lidické ulici 63a.

  • Den 1:
    S předoperačním vyšetřením se v 7:00 dostavíte na Surgal Clinic na ulici Drobného 38-40. Zde budete hospitalizována a podstoupíte 15-90minutový zákrok (délka záleží na jeho povaze). Na klinice poté strávíte 1 noc (v ceně včetně večeře a následující snídaně).

  • Den 2:
    Ráno Vás přijde propustit náš lékař. Po laparoskopických operacích očekávejte větší bolest (než například po hysteroskopii). Poté doporučujeme zůstat navíc 1-2 dny v hotelu.

Příprava před laparoskopií

S dietní přípravou na laparoskopii začněte dva dny před operací. Pijte přibližně 2-3 litry tekutin denně. Druhý den před zákrokem konzumujte spíše kašovitou, lehce stravitelnou stravu. Den před zákrokem si dejte poslední jídlo v poledne - nejlépe čistý vývar. Pít můžete až do půlnoci. Poté již nic nejezte ani nepijte. Rovněž nekuřte. Dodržováním těchto pokynů se můžete vyhnout komplikacím během zákroku i po něm.

Co očekávat po laparoskopii?

Pacientky obvykle pociťují mírnou bolest nebo tlak v podbřišku, který během několika dní ustoupí. Typický je také pocit "praskání" při dotyku v nadklíčkové jamce. Ten je způsoben plynem, který se během operace vstřebává z břišní dutiny. Může se objevit nevolnost, která však obvykle během několika hodin ustoupí.

Přestože jsou komplikace po laparoskopii vzácné, měli byste kontaktovat svého lékaře v případě nadměrného krvácení nebo pokud se u vás po propuštění objeví příznaky infekce, jako jsou křeče, horečka, zimnice apod. Vždy však nejprve kontaktujte naši kliniku, abychom Vám mohli poradit, jak situaci řešit.

Pokyny po laparoskopii

Po zákroku dvakrát denně dezinfikujte operační rány a podávejte nízkomolekulární heparin podkožně (do kožní řasy na břiše) každých 24 hodin po dobu nejméně 5 dnů po operaci. Prvních 5 dní po operaci dodržujte přísný klidový režim. Stehy vám budou odstraněny při kontrole 7-10 dní po zákroku. Doporučujeme se po dobu 2 týdnů po zákroku šetřit. Vyhněte se fyzické námaze, jako je zvedání těžkých břemen, pohlavní styk nebo sportovní aktivity. Doporučuje se také pouze sprchování a vyhýbat se koupání.

Máte další dotazy?

Máte další otázky? Můžete se podívat na často kladené otázky nebo se obrátit na našeho koordinátora, který vám rád pomůže.

Máte další dotazy?

Máte další otázky? Můžete se podívat na často kladené otázky nebo se obrátit na našeho koordinátora, který vám rád pomůže.