Witaj w klinice Gynmeda – Twoim centrum ginekologii


Kontakt z nami:
Bc. Veronika Pohl
+420 734 421 680
email: info@gynmeda.com

Telefon czynny codziennie w godzinach 10.00–15.00

Języki: czeski, angielski

INNE ZABIEGI GINEKOLOGICZNE, aborcje w czechach

Aborcje

Aborcja jest krótkim zabiegiem chirurgicznym, podczas którego dochodzi do sztucznego (i celowego) przerwania ciąży. Obecnie uważa się, że im wcześniej pacjentka decyduje się na przerwanie ciąży, tym zabieg jest prostszy i bezpieczniejszy, uwzględniając jej zdrowie i inne możliwe konsekwencje – przede wszystkim w odniesieniu do kolejnej, chcianej ciąży.

Zgodnie z obowiązującą ustawą ČR nr 66/1986 Dz.U. kobieta może zdecydować o dokonaniu aborcji bez podawania powodu do 12. tygodnia ciąży (= na żądanie). Wymagane jest badanie USG z dokładnym pomiarem wielkości płodu. Jeżeli wiek płodu wynosi maksymalnie 11. tygodni i 6 dni aborcja jest legalna, jeśli płód jest większy, nie można przeprowadzić zabiegu wyłącznie na żądanie pacjentki.

KIEDY USTAWODAWSTWO W CZECHACH UNIEMOŻLIWIA PRZEPROWADZENIE ZABIEGU NA ŻĄDANIE?

 • Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy taki zabieg był już przeprowadzony
 • Jeśli wiek płodu stwierdzony podczas badania USG przekracza 12. tydzień ciąży
 • Jeśli kobieta jest cudzoziemką spoza UE i nie ma pozwolenia na pobyt długoterminowy lub stały (konieczne jest posiadanie pisemnego dokumentu)

ABORCJA CHIRURGICZNA:

W znieczuleniu ogólnym, po odkażeniu zewnętrznych narządów rodnych i pochwy, szyjkę macicy ujmuje się specjalnym narzędziem, a kanał szyjki rozszerza się (dylatacja) za pomocą cienkich metalowych prętów zwanych rozszerzaczami. Dylatację dostosowuje się do wieku ciąży (im bardziej zaawansowana ciąża, tym większa dylatacja). Jajo płodowe odsysa się z jamy macicy za pomocą ssawki próżniowej (aspiracja próżniowa, kiretaż próżniowy, ekstrakcja próżniowa).
Optymalnym terminem przeprowadzenia zabiegu jest ok. 8–9 tydzień ciąży. Im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym większe obciążenie i ryzyko zabieg stanowi dla pacjentki i jej organizmu. Obecnie zabieg wykonuje się najczęściej w warunkach ambulatoryjnych w ramach jednodniowej operacji.

CZYNNIK RH A APLIKACJA PRZECIWCIAŁ ANTY-D:

Jeśli kobieta, która dokonała aborcji, ma ujemny czynnik Rh, musi otrzymać przeciwciała anty-D, aby podczas kolejnej ciąży u płodu nie wystąpiły żadne powikłania. Niezależnie od metody aborcji nie ma możliwości stwierdzenia grupy krwi zarodka, dlatego każda kobieta mająca ujemny czynnik Rh musi otrzymać przeciwciała.

PRZEBIEG ZABIEGU W NASZEJ KLINICE:

 • Zabieg przeprowadza specjalista z długoletnią praktyką
 • Zabieg wykonywany jest delikatnie poprzez aspirację jednorazowymi kaniulami
 • Od razu po zabiegu, jeszcze na sali operacyjnej wykonuje się badanie USG
 • Całkowity czas pobytu w klinice wynosi ok. 2 godziny

PO JAKIM CZASIE OD ABORCJI MOŻNA PODRÓŻOWAĆ?

Zabieg jest krótki, trwa 5–15 minut. Pacjentka może opuścić naszą klinikę po około 2 godzinach od operacji. W większości przypadków można podróżować już kilka godzin po operacji. Zabiegi histeroskopii są bardzo dobrze tolerowane.

TERMINY OPERACJI / HARMONOGRAM

Sprawdź, kiedy dostępne są terminy zabiegów. Tam również dowiesz się, jak optymalnie zaplanować swoją operację.
Szczegóły znajdziesz tutaj »

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z naszą koordynatorką.
Szczegóły znajdziesz tutaj »

KONIZACJA

Zmiany przedrakowe szyjki macicy leczy się, przeprowadzając krótki zabieg operacyjny – najczęściej konizację, za pomocą której usuwa się nieprawidłową tkankę z szyjki macicy. Zabieg może mieć również charakter diagnostyczno-terapeutyczny w przypadku podejrzenia, że zmiana ukryta jest w szyjce macicy (np. po powtarzających się złych wynikach badania cytologicznego) – patrz pierwszy obrazek poniżej. Konizacja szyjki macicy to stosunkowo krótki zabieg ginekologiczny, którego nie trzeba się obawiać, jeśli przeprowadza go lekarz specjalizujący sie w tej dziedzinie. W naszej klinice przeprowadzamy kilkaset takich zabiegów rocznie.

LABIOPLASTYKA

Labioplastyka to zabieg z zakresu chirurgii estetycznej, który polega na zmniejszeniu warg sromowych mniejszych oraz ewentualnej korekcie ich asymetrii. Ten prosty zabieg przynosi natychmiastowy efekt, jest nieskomplikowany oraz przystępny cenowo.

WSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU:

 • Względy estetyczne
 • Przesłanki zdrowotne. Przerośnięte wargi sromowe sprawiają trudności podczas chodzenia, jazdy na rowerze, uprawiania sportu.

PERINEOPLASTYKA

Perineoplastyka lub plastyka krocza (jest to obszar zlokalizowany między sromem a odbytem).

WSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU:

 • Względy estetyczne
 • Przesłanki zdrowotne. Podczas porodu często dochodzi do uszkodzenia krocza poprzez rozdarcie lub nadmierne rozciągnięcie, które objawia się głównie zwiększeniem szerokości wejścia do pochwy. Obniża to doznania seksualne obojga partnerów. Dochodzi również do rozchylenia wejścia do pochwy i obniżenia śluzówki, w wyniku czego ma ona kontakt z bielizną. Prowadzi to do częstych stanów zapalnych pochwy i cewki moczowej lub do jej wysychania.Kontakt z nami:
Bc. Veronika Pohl
+420 734 421 680
email: info@gynmeda.com
Telefon czynny codziennie w godzinach 10.00–15.00
Języki: czeski, angielski